Zaznacz stronę

Żywa Planeta na Facebooku

W pracowni jubilera

Uczestnicy warsztatu samodzielnie badają najbardziej znane kamienie ozdobne, uczą się ich rozpoznawania, a także poznają historię stojącą za powstaniem każdego z nich

Zajęcia dla szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów

Nasze inne zajęcia oraz cennik warsztatów

W pracowni jubilera - warsztaty dla dzieci poświęcone kamieniom szlachetnym i ozdobnym.

Opis warsztatów

Na poziomie szkoły podstawowej:

Dzieci poznają najbardziej znane i najczęściej spotykane kamienie ozdobne, między innymi agat, ametyst, jaspis, kryształ górski, krzemień pasiasty, lapis lazuli, obsydian, tygrysie oko. Jednocześnie poznają ich pochodzenie i historię – procesy wulkaniczne, związane z tworzeniem się kryształów w głębi Ziemi, wytrącaniem z wody morskiej… Obserwują efekty optyczne, dzięki którym kamienie szlachetne od wielu wieków stanowią cenione i poszukiwane ozdoby. Korzystają z podstawowych narzędzi jubilerskich. Samodzielnie rozpoznają i segregują okazy, dowiadując się przy tym, gdzie na terenie Polski znajdowane są kamienie ozdobne i szlachetne.

Na poziomie szkół ponadpodstawowych:

Uczniowie poznają najbardziej znane i najczęściej spotykane kamienie ozdobne, między innymi agat, amazonit, ametyst, jaspis, karneol, lapis lazuli, obsydian, sodalit, tygrysie oko. Uczą się rozpoznawać je poprzez badanie ich cech, w tym twardości, rysy, zjawisk optycznych. Poznają zjawisko luminescencji oraz jego wykorzystanie w badaniu minerałów oraz innych substancji naturalnych. Zapoznają się z podstawowymi narzędziami jubilerskimi. Samodzielnie rozpoznają i segregują okazy. Poznają procesy prowadzące do powstawania kamieni szlachetnych, zarówno endo- jak i egzogeniczne, w tym plutonizm, wulkanizm, wytrącanie związków chemicznych z roztworów i wody morskiej.

Pomoce edukacyjne: duże i małe okazy kamieni ozdobnych, surowe i bębnowane, karty ze zdjęciami okazów, szkła powiększające, lampy, klucz z genezą minerałów i procesami geologicznymi.

Skontaktuj się z nami, dowiedz się więcej lub zaproś nas

Napisz na adres zajecia@zywaplaneta.pl, zadzwoń na numer 693-813-462

lub skorzystaj z formularza kontaktowego

2 + 12 =

W pracowni jubilera - warsztaty dla dzieci poświęcone kamieniom szlachetnym i ozdobnym.