Grupa wymarłych paleozoicznych zwierząt bezkręgowych, należąca do stawonogów. Trylobity pojawiły się we wczesnym kambrze, a wyginęły z końcem permu, podczas wielkiego wymierania permskiego. Żyły w morzach i oceanach.
Stawonogi, do których należą trylobity, są pod względem liczby gatunków największym typem wszystkich zwierząt. Najlepiej znani przedstawiciele stawonogów to owady i pajęczaki. Żyją wszędzie, a swoją wielką liczebność i zróżnicowanie zawdzięczają między innymi dużej wytrzymałości jaj i zarodków na zmiany temperatury oraz innych parametrów środowiska.
Stawonogi posiadają segmentowane ciało wyposażone w ruchome odnóża. W odróżnieniu od pierścienic (do których należą wieloszczety) sąsiadujące ze sobą segmenty zgrupowane są w większe zespoły, które spełniają odmienne funkcje. Pierwsze segmenty stanowią część głowową, kolejne – tułów, a niekiedy wykształcony jest również odwłok.
Przedstawicieli typu stawonogów chroni zewnętrzny szkielet – pancerz. Składa się on często z ruchomych płytek, do których przyczepione są mięśnie. Charakterystyczne dla stawonogów jest linienie, czyli zrzucanie pancerza podczas wzrostu i zastępowanie go nowym, większym. Dzięki temu jeden osobnik może zostawić po sobie nawet kilka skamieniałości.
Skamieniałości trylobitów
Pancerze są niemal zawsze jedyną pozostałością po trylobitach (choć w Górach Świętokrzyskich spotykane są również ślady kroczenia i żerowania tych zwierząt). Ten zewnętrzny szkielet chroniącym przed drapieżnikami był zbudowany z minerału kalcytu. Składał się on z trzech części, czyli tak zwanych tarcz:
- głowowej, nazywanej cefalonem,
- tułowiowej, czyli toraksu,
- ogonowej (odwłokowej), czyli pygidium.
Nazwa tej grupy zwierząt oznacza trzy płaty. Nie jest ona jednak związana z poprzecznym podziałem na cefalon, toraks i pygidium. Pancerz trylobitów dzielił się bowiem na trzy części także w przekroju podłużnym. Przez niemal cały szkielet trylobitów przebiegała wyraźna oś, która z reguły stanowiła wypukłość, niekiedy bardzo wyraźną. Centralna wypukłość na cefalonie nosi nazwę glabelli, natomiast na toraksie – axis. W przypadku wielu trylobitów oś ta była widoczna również na tarczy odwłokowej.
Na tarczy głowowej (cefalonie) oprócz centralnie położonej glabelli znajdowały się także policzki, oraz (u niemal wszystkich trylobitów) – kalcytowe oczy.
Toraks (tułów) składał się z segmentów. Ich liczba była różna. Najmniej segmentów posiadały gatunki trylobitów pływające w toni morskiej. Gatunki pełzające po dnie (czyli stanowiące tak zwany bentos) miały z reguły kilkanaście segmentów tułowiowych.
Każdy segment toraksu podzielony był na trzy części. W środku znajdowała się oś (axis), a po lewej i prawej stronie – tak zwane pleury.
Pygidium często również posiadało wyraźną axis, a niekiedy także segmenty. Pancerze pierwszych trylobitów były często złożone z oddzielnych segmentów. Z czasem segmentacja zanikła, a cała tarcza ogonowa zrosła się w pojedynczy fragment szkieletu.
Pancerz osłaniał tylko część grzbietową zwierzęcia, pozostawiając odsłoniętą stronę brzuszną. Niektóre trylobity wykształciły więc możliwość zwinięcia się w chwili zagrożenia (tak samo jak współczesne jeże). W efekcie paleontolodzy znajdują też często skamieniałości zwiniętych trylobitów.
Trylobity osiągnęły szczyt swojego rozwoju w kambrze, a później w ordowiku. Wiele gatunków wymarło w końcu kambru, a potem podczas wymierania ordowickiego. W sylurze i dewonie trylobity były jeszcze stosunkowo częste, ale ich zróżnicowanie było o wiele mniejsze niż w kambrze i ordowiku. W ostatnich dwóch okresach ery paleozoicznej – czyli karbonie i permie – ta grupa stawonogów stanowiła już rzadkość, a z końcem permu wymarła całkowicie.
Olbrzymie zróżnicowanie oraz szybka ewolucja kambryjskich trylobitów powodują, że są one wykorzystywane jako świetne skamieniałości przewodnie dla kambru, a w mniejszym stopniu dla ordowiku.
Skamieniałości trylobitów są znajdowane bardzo licznie. Zwierzęta te zrzucały bowiem swoje pancerze kilka razy w ciągu życia. Stąd też pojedynczy osobnik mógł potencjalnie pozostawić po sobie kilka skamieniałości.
W stanie kopalnym zachowują się (poza skrajnie rzadkimi przypadkami) tylko pancerze trylobitów. Częste są znaleziska pojedynczych tarcz, z reguły cefalonów oraz pygidiów.
Poza całymi pancerzami oraz ich fragmentami w skałach paleozoiku znajdowane są również ślady działalności trylobitów – tak zwane skamieniałości śladowe. Zwierzęta pozostawiły po sobie ślady zagrzebując się w osadzie, rozgrzebując osad w poszukiwaniu pokarmu, a także krocząc po dnie.
Gdzie można znaleźć trylobity?
Trylobity znajdowane są jedynie w skałach paleozoiku. Można ich poszukiwać między innymi w następujących regionach Polski:
Góry Świętokrzyskie. Skały paleozoiczne widoczne są na powierzchni w centralnej części (tak zwanym paleozoicznym trzonie) tych gór. Skamieniałości trylobitów mogą być znalezione w osadach kambru, ordowiku, syluru, dewonu i karbonu. Najwięcej skał kambryjskich to twarde piaskowce budujące najwyższe pasma Gór Świętokrzyskich. Niestety, trylobity są w nich niezmiernie rzadkie.
Osady ordowiku są słabo odsłonięte. Nieco bardziej dostępne są skały syluru. W ciemnych łupkach sylurskich można sporadycznie znaleźć ładne skamieniałości trylobitów.
Sporo okazów znajdowanych jest w skałach dewońskich, w okolicach Kielc oraz w rejonie Nowej Słupi. W wielu przypadkach są to skamieniałości mające bardzo dużą wartość naukową. Okazy są jednak często niewielkie, mniej efektowne od trylobitów przywożonych do Polski na przykład z Maroka.
Niektóre znaleziska trylobitów z Gór Świętokrzyskich pochodzą także ze skał dolnego karbonu. Skały te są jednak widoczne na powierzchni tylko w bardzo nielicznych miejscach.
Północna i centralna Polska. Skamieniałości trylobitów, niekiedy bardzo duże, sięgające kilkunastu centymetrów, można znaleźć w zasięgu zlodowaceń plejstoceńskich. Okazy te pochodzą z dna Bałtyku oraz wysp należących dzisiaj do Szwecji, leżących na Morzu Bałtyckim. Zostały one przyniesione na teren Polski razem z lodem lodowcowym. Trylobity te są wieku ordowickiego lub sylurskiego. Często zachowane są tylko fragmenty ich szkieletów, zwłaszcza tarcze ogonowe. Można jednak również znaleźć kompletne okazy.
Z czym można pomylić trylobity?
Znaleziska zachowanych w całości pancerzy trylobitów są łatwe w identyfikacji. Bardzo często okazy są jednak niekompletne, a wtedy można je pomylić z różnymi grupami zwierząt paleozoicznych. Tarcze ogonowe ze słabo widoczną segmentacją bywają niepoprawnie rozpoznawane jako muszle ramienionogów. Pojedynczy płat boczny tułowia z zaznaczającą się segmentacją można również błędnie oznaczyć jako szczątki łodzikowatego.
Niektóre okazy trylobitów można przeoczyć. Dotyczy to niewielkich okazów pochodzących z Gór Świętokrzyskich, tarcz ogonowych (niekiedy bardzo dużych, ale nie odróżniających się barwą od tła skalnego) z osadów polodowcowych, a także przekrojów muszli widocznych na powierzchni skał. Niekiedy bowiem skamieniałość trylobita uwięziona jest w skale, a na zewnątrz zauważalna jest tylko nieregularna linia przekroju przez pancerz zwierzęcia. Takie trudne do dostrzeżenia okazy spotykane są zwłaszcza we fragmentach skalnych przyniesionych do Polski przez lądolód skandynawski.
Warto zajrzeć:
- A guide to the orders of trilobites – anglojęzyczna witryna poświęcona wyłącznie trylobitom