Zaznacz stronę

Parki dinozaurów w Polsce

W Polsce działa obecnie ponad 20 parków dinozaurowych (dinoparków). Są to obiekty o różnej wielkości; w niektórych z nich dinozaury stanowią gwóźdź programu, w innych są tylko dodatkiem do wielu atrakcji niezwiązanych z geologią i paleontologią.

Wyszukiwarka parków dinozaurowych

Zobacz również mapę muzeów minerałów i skamieniałości. Nie samymi dinozaurami dobra rozrywka stoi.
 • Dinopark w Szklarskiej Porębie (Strona domowa)

  Kolekcja dinozaurów. Dodatkowo park linowy, place zabaw i sporo atrakcji dla dzieci: możliwość odkopania szkieletu dinozaura w piaskownicy, wydobycia figurki z bloku gipsowego oraz płukanie złota. Sporo atrakcji geologicznych znajduje się w pobliżu parku, między innymi ruchomy głaz Chybotek oraz Szlak Waloński.

  Karłów (Strona domowa)

  Niewielki park z małą kolekcją rekonstrukcji dinozaurów. Poza tym brak innych atrakcji związanych z paleontologią. Park znajduje się jednak w ciekawym (z geologicznego punktu widzenia) miejscu, przy drodze na wierzchołek Szczelińca (Góry Stołowe).

  Cieszycki Park Jurajski / Cieszyce (Strona domowa)

  Rekonstrukcje dinozaurów, które niestety nie odzwierciedlają rzeczywistej budowy mezozoicznych gadów. Tym niemniej jest to obiekt, w którym dinozaury stanowią główną (w zasadzie jedyną) atrakcję.

  Zoo Lubin (Park Wrocławski w Lubinie) (Strona domowa)

  Przy Szlaku Dinozaurów ustawiono kilkanaście okazałych figur (wraz z tabliczkami informacyjnymi) takich jak brachrozaur (największa!), diplodok, dimetrodon, iguanodon, karnotaur, kentrozaur, mamenchizaur, mastodonzaur, parazaurolof, triceratops, tyranozaur, wulkanodon.

  Park miejski w Ziębicach / Ziębice (Strona domowa)

  Na terenie parku miejskiego znajdują się rekonstrukcje dinozaurów, efektowne, ale ledwie przypominające gady mezozoiczne. Sympatyczne, choć zębate mordy mogą się jednak spodobać młodszym dzieciom.

 • JuraPark Solec Kujawski (Strona domowa)

  Jeden z trzech parków z sieci JuraPark; również dobrze przygotowany pod względem merytorycznym. Na ścieążce dydaktycznej można obejrzeć ponad setkę rekonstrukcji dinozaurów. Duże wrażenie robi Muzeum Ziemi. Inne atrakcje to park rozrywki, plac zabaw, kino oraz restauracja “jaskiniowa”. W odróżnieniu od pozostałych dinoparków z sieci JuraPark w pobliżu nie ma żadnych stanowisk paleontologicznych.

  Park Dinozaurów Zaurolandia / Rogowo (Strona domowa)

  Kilkadziesiąt rekonstrukcji dinozaurów rozmieszczonych na dość dużym obszarze w pobliżu jeziora. Dodatkowo muzeum paleontologiczne. Liczne atrakcje niezwiązane z dinozaurami.

  Park Myślęcinek w Bydgoszczy (Strona domowa)

  Jedną z części parku Myślęcinek jest Zaginiony Świat: muzeum paleontologiczne oraz rekonstrukcje dinozaurów.

  Miasteczko Westernowe Megapark – ścieżka edukacyjna / Grudziądz (Strona domowa)

  Park z wieloma atrakcjami, w większości niezwiązanymi z geologią i paleontologią. Jest jednak również Jurajska Ścieżka Dydaktyczna, na której umieszczono modele dinozaurów (w tym ruchome), a także informacje o okresach geologicznych dziejów Ziemi.

 • Ścieżka Edukacyjna: Dinozaury / Krasnobród (Strona domowa)

  Ścieżka edukacyjna w malowniczej dolinie. Dinozaury są tylko jednym z elementów ekspozycji, która prezentuje dzieje życia na Ziemi, od prekambru, poprzez paleozoik i mezozoik, aż do wymierania na pograniczu kredy i paleogenu.

 • Park Dinozaurów / Leśna ścieżka edukacyjna / Nowiny Wielkie (Strona domowa)

  Ścieżka edukacyjna, na której można poznać dzieje życia na Ziemi oraz obejrzeć rekonstrukcje dinozaurów. Dodatkowo nieduże muzeum minerałów i skamieniałości.

  Park Krasnala / Nowa Sól (Strona domowa)

  Park reklamuje się największym krasnalem na świecie, ale dla dinozaurów też znalazło się miejsce.

 • Park Jurajsko-Botaniczny Kołacinek (Strona domowa)

  Ścieżka edukacyjna poświęcona erze mezozoicznej. Małe muzeum. Sporo propozycji zabaw dla najmłodszych wielbicieli geologii i paleontologii.

 • Dinozatorland (Strona domowa)

  Leśna ścieżka edukacyjna z setką dinozaurów. Wiele z rekonstrukcji jest ruchomych. Dodatkowo muzeum z 10-metrowym szkieletem dinozaura oraz kolekcją skał. Dla dzieci zabawa polegająca na wydobywaniu szkieletu dinozaura z gipsowej masy.

  Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia / Inwałd (Strona domowa)

  Rekonstrukcje dinozaurów oraz innych wymarłych zwierząt, nie tylko mezozoicznych. Poza tym plac zabaw, park linowy, ściana wspinaczkowa oraz kilka innych atrakcji, tak jak w wielu innych parkach. Oryginalny dodatek stanowi sztuczna jaskinia: niestety, atrakcje paleontologiczne są w niej rozmieszczone chaotycznie, bez związku ze stratygrafią, i dlatego nie mają szczególnych walorów edukacyjnych.

 • Brak wyników.
 • JuraPark Krasiejów (Strona domowa)

  Ogromny (40 ha) park utworzony w miejscu odkryć skamieniałości triasowych płazów i gadów na Opolszczyźnie. Oprócz rekonstrukcji można tam obejrzeć także muzeum, przejść ścieżkę dydaktyczną, Tunel Czasu przedstawiający w atrakcyjny sposób dzieje wszechświata oraz Ziemi, a także “oceanarium” prezentujące organizmy żyjące w dawnych morzach. Pawilon muzealny znajduje się bezpośrednio nad stanowiskiem paleontologicznym. Na terenie kompleksu znajdują się też atrakcje niezwiązane z wielkimi gadami – między innymi strzeżone kąpielisko.

  O Krasiejowie można też przeczytać tutaj.

 • Brak wyników.
 • Jurajski Park Dinozaurów (Muzeum Dziejów Ziemi) / Jurowce koło Białegostoku (Strona domowa)

  Typowy park z rekonstrukcjami dinozaurów. Poza tym sporo innych atrakcji, niezwiązanych już z naukami o Ziemi. Dość niekompletna strona internetowa.

 • Łeba Park (Strona domowa)

  Park przeznaczony przede wszystkim dla najmłodszych dzieci. Dla nich przeznaczona jest dinoszkoła i warsztaty z dinozaurami w tle, a także place zabaw oraz minizoo. Rekonstrukcje dinozaurów są rozmieszczone na dużym obszarze i w atrakcyjnym krajobrazie.

  Dino Park Malbork / Park Ruchomych Dinozaurów (Strona domowa)

  Ścieżka edukacyjna o długości ponad 1 km, ze stosunkowo niewielką kolekcją rekonstrukcji dinozaurów. Do tego małe muzeum.

  Park Ewolucji Sławutówko (Strona domowa)

  Stosunkowo nieduży park, którego największą atrakcję stanowią projekcje multimedialne w batyskafie. Dla miłośników dinozaurów przeznaczona jest ścieżka, na której można zobaczyć ruchome modele jurajskich gadów. Dinozaury nie stanowią najważniejszego akcentu w tym parku, a to ze względu na jego ukierunkowanie na dzieje życia w ogólności.

 • Park Dinozaurów i Ogromnych Owadów / Ustroń (Strona domowa)

  Ruchome rekonstrukcje dinozaurów oraz modele wielkich owadów. Park spodoba się dzieciom, które mogą pobawić się w paleontologa i bujać się na dinozaurach. Nie jest to jednak park ukierunkowany na popularyzację wiedzy naukowej, o czym świadczy brak muzeum, często obecnego w parkach dinozaurów oraz samochód Flintstonów w roli jednej z atrakcji.

  Kotlina Dinozaurów / Chorzów

  Betonowe rekonstrukcje kilkunastu dinozaurów, znajdujące się na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. To pierwszy “dinopark” w Polsce, przez wiele lat jedyne miejsce, gdzie można było obejrzeć rekonstrukcje wielu mezozoicznych gadów. Z tego powodu warto go zobaczyć, a jego pozycja na końcu listy wynika wyłącznie z tego, że kolekcja dinozaurów jest bardzo skromna jak na dzisiejsze realia.

  Park Rozrywki i Edukacji Ochaby (Strona domowa)

  Szeroka paleta atrakcji; dinozaury są tylko jedną z nich. W parku znajdują się modele szkieletów i rekonstrukcje dinozaurów oraz innych wielkich, wymarłych zwierząt (w tym mamuta). Poza tym w Ochabach można zobaczyć (między innymi) skansen miniatur oraz oceanarium.

  Rodzinny Park Atrakcji / Rybnik (Strona domowa)

  Park, w którym rekonstrukcje dinozaurów sąsiadują z Bajkową Krainą. Dla dzieci atrakcja polegająca na odkopywaniu szkieletu tyranozaura. Można też zapolować na wielkiego gada, strzelając do niego z łuku.

 • JuraPark Bałtów (Strona domowa)

  Park dinozaurów usytuowany w miejscu znalezisk paleontologicznych – w rejonie Bałtowa znaleziono tropy późnojurajskich dinozaurów. Na terenie kompleksu znajduje się ścieżka edukacyjna prezentująca dzieje Ziemi, muzeum, a także plac zabaw. JuraPark Bałtów oferuje też lekcje muzealne dla szkół, są również warsztaty geologiczne.

 • Brak wyników.
 • Brak wyników.
 • Bałtycki Park Dinozaurów / Wrzosowo (Strona domowa)

  Rekonstrukcje dinozaurów oraz dzieje Ziemi przedstawione na ścieżce edukacyjnej. Zwiedzanie z przewodnikiem. Dodatkowo muzeum mineralogiczne. Wbrew nazwie parku dinozaury to tylko jedna z atrakcji, mająca zapewne przyciągnąć większą rzeszę zwiedzających. Oprócz dinozaurów typowy park rozrywki: dwa parki linowe, place zabaw itd.

Mapa dinoparków w Polsce


Pokaż Parki dinozaurów na większej mapie

[FM_form id=”1″]

Pełna lista dinoparków

W katalogu znajdują się zarówno parki, w których dinozaury stanowią najważniejszą atrakcję, jak i parki rozrywki z dinozaurami jako dodatkowym elementem mającym przyciągnąć głównie najmłodszych.

Recenzję edukacyjnych (paleontologicznych) walorów niektórych spośród polskich dinoparków można znaleźć na stronie dr Roberta Niedźwiedzkiego. Autor zwrócił tam uwagę przede wszystkim na poprawność merytoryczną rekonstrukcji, tablic informacyjnych oraz ewentualnych kolekcji muzealnych.

Widziałem tylko niektóre parki, stąd też opisy są bardzo skrótowe.

Parki znajdujące się na początku listy mają największe kolekcje modeli dinozaurów oraz dodatkowe atrakcje, niemal zawsze w postaci niewielkiego muzeum paleontologicznego i/lub warsztatów dla dzieci. Miejsca te spodobają się osobom najbardziej zainteresowanych historią życia w mezozoiku, proponując im ciekawą ofertę, poprawną merytorycznie, w niektórych przypadkach także ze stanowiskami paleontologicznymi znajdującymi się w bezpośrednim sąsiedztwie parku.

Parki z końca listy ograniczają się do prezentowania rekonstrukcji. Nie zawsze są one zresztą zgodne z aktualnym stanem wiedzy na temat dinozaurów.

Najbardziej godne polecenia parki dinozaurów znajdują się w Bałtowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego oraz w Krasiejowie koło Opola. Są to miejsca rzeczywistych odkryć paleontologicznych związanych z mezozoicznymi gadami i płazami. Ekspozycja w obu tych parkach powstała w ścisłej współpracy z paleontologami, a zatem posiada sporą wartość merytoryczną.

Obok wymienionych parków godny uwagi jest zwłaszcza dinopark w Solcu Kujawskim, należący do sieci JuraPark, obecnej także w Bałtowie i Krasiejowie. Także posiada sporą wartość edukacyjną, choć goście innych obiektów JuraPark nie znajdą tam wielu nowości.

Niektóre z dinoparków obejmują sporą powierzchnię i oferują wiele dodatkowych atrakcji; inne są małe i ograniczają się do ekspozycji z modelami najważniejszych rodzajów dinozaurów. Stopień wierności rekonstrukcji jest bardzo zróżnicowany. Niekiedy modele są ruchome lub wydają dźwięki.

JuraPark Krasiejów (Strona domowa)

Ogromny (40 ha) park utworzony w miejscu odkryć skamieniałości triasowych płazów i gadów na Opolszczyźnie. Oprócz rekonstrukcji można tam obejrzeć także muzeum, przejść ścieżkę dydaktyczną, Tunel Czasu przedstawiający w atrakcyjny sposób dzieje wszechświata oraz Ziemi, a także “oceanarium” prezentujące organizmy żyjące w dawnych morzach. Pawilon muzealny znajduje się bezpośrednio nad stanowiskiem paleontologicznym. Na terenie kompleksu znajdują się też atrakcje niezwiązane z wielkimi gadami – między innymi strzeżone kąpielisko.

O Krasiejowie można też przeczytać tutaj.

JuraPark Bałtów (Strona domowa)

Park dinozaurów usytuowany w miejscu znalezisk paleontologicznych – w rejonie Bałtowa znaleziono tropy późnojurajskich dinozaurów. Na terenie kompleksu znajduje się ścieżka edukacyjna prezentująca dzieje Ziemi, muzeum, a także plac zabaw. JuraPark Bałtów oferuje też lekcje muzealne dla szkół, są również warsztaty geologiczne.

JuraPark Solec Kujawski (Strona domowa)

Jeden z trzech parków z sieci JuraPark; również dobrze przygotowany pod względem merytorycznym. Na ścieążce dydaktycznej można obejrzeć ponad setkę rekonstrukcji dinozaurów. Duże wrażenie robi Muzeum Ziemi. Inne atrakcje to park rozrywki, plac zabaw, kino oraz restauracja “jaskiniowa”. W odróżnieniu od pozostałych dinoparków z sieci JuraPark w pobliżu nie ma żadnych stanowisk paleontologicznych.

Dinozatorland (Strona domowa)

Leśna ścieżka edukacyjna z setką dinozaurów. Wiele z rekonstrukcji jest ruchomych. Dodatkowo muzeum z 10-metrowym szkieletem dinozaura oraz kolekcją skał. Dla dzieci zabawa polegająca na wydobywaniu szkieletu dinozaura z gipsowej masy.

Zoo Lubin (Park Wrocławski w Lubinie) (Strona domowa)

Przy Szlaku Dinozaurów ustawiono kilkanaście okazałych figur (wraz z tabliczkami informacyjnymi) takich jak brachrozaur (największa!), diplodok, dimetrodon, iguanodon, karnotaur, kentrozaur, mamenchizaur, mastodonzaur, parazaurolof, triceratops, tyranozaur, wulkanodon.

Park Dinozaurów Zaurolandia / Rogowo (Strona domowa)

Kilkadziesiąt rekonstrukcji dinozaurów rozmieszczonych na dość dużym obszarze w pobliżu jeziora. Dodatkowo muzeum paleontologiczne. Liczne atrakcje niezwiązane z dinozaurami.

Park Dinozaurów / Leśna ścieżka edukacyjna / Nowiny Wielkie (Strona domowa)

Ścieżka edukacyjna, na której można poznać dzieje życia na Ziemi oraz obejrzeć rekonstrukcje dinozaurów. Dodatkowo nieduże muzeum minerałów i skamieniałości.

Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia / Inwałd (Strona domowa)

Rekonstrukcje dinozaurów oraz innych wymarłych zwierząt, nie tylko mezozoicznych. Poza tym plac zabaw, park linowy, ściana wspinaczkowa oraz kilka innych atrakcji, tak jak w wielu innych parkach. Oryginalny dodatek stanowi sztuczna jaskinia: niestety, atrakcje paleontologiczne są w niej rozmieszczone chaotycznie, bez związku ze stratygrafią, i dlatego nie mają szczególnych walorów edukacyjnych.

Park Jurajsko-Botaniczny Kołacinek (Strona domowa)

Ścieżka edukacyjna poświęcona erze mezozoicznej. Małe muzeum. Sporo propozycji zabaw dla najmłodszych wielbicieli geologii i paleontologii.

Łeba Park (Strona domowa)

Park przeznaczony przede wszystkim dla najmłodszych dzieci. Dla nich przeznaczona jest dinoszkoła i warsztaty z dinozaurami w tle, a także place zabaw oraz minizoo. Rekonstrukcje dinozaurów są rozmieszczone na dużym obszarze i w atrakcyjnym krajobrazie.

Dinopark w Szklarskiej Porębie (Strona domowa)

Przeciętna kolekcja dinozaurów. Dodatkowo park linowy, place zabaw i sporo atrakcji dla dzieci: możliwość odkopania szkieletu dinozaura w piaskownicy, wydobycia figurki z bloku gipsowego oraz płukanie złota. Sporo atrakcji geologicznych znajduje się w pobliżu parku, między innymi ruchomy głaz Chybotek oraz Szlak Waloński.

Jurajski Park Dinozaurów (Muzeum Dziejów Ziemi) / Jurowce koło Białegostoku (Strona domowa)

Typowy park z rekonstrukcjami dinozaurów. Poza tym sporo innych atrakcji, niezwiązanych już z naukami o Ziemi. Dość niekompletna strona internetowa.

Bałtycki Park Dinozaurów / Wrzosowo (Strona domowa)

Rekonstrukcje dinozaurów oraz dzieje Ziemi przedstawione na ścieżce edukacyjnej. Zwiedzanie z przewodnikiem. Dodatkowo muzeum mineralogiczne. Wbrew nazwie parku dinozaury to tylko jedna z atrakcji, mająca zapewne przyciągnąć większą rzeszę zwiedzających. Oprócz dinozaurów typowy park rozrywki: dwa parki linowe, place zabaw itd.

Park Dinozaurów i Ogromnych Owadów / Ustroń (Strona domowa)

Ruchome rekonstrukcje dinozaurów oraz modele wielkich owadów. Park spodoba się dzieciom, które mogą pobawić się w paleontologa i bujać się na dinozaurach. Nie jest to jednak park ukierunkowany na popularyzację wiedzy naukowej, o czym świadczy brak muzeum, często obecnego w parkach dinozaurów oraz samochód Flintstonów w roli jednej z atrakcji.

Karłów (Strona domowa)

Niewielki park z małą kolekcją rekonstrukcji dinozaurów. Poza tym brak innych atrakcji związanych z paleontologią. Park znajduje się jednak w ciekawym (z geologicznego punktu widzenia) miejscu, przy drodze na wierzchołek Szczelińca (Góry Stołowe).

Dino Park Malbork / Park Ruchomych Dinozaurów (Strona domowa)

Ścieżka edukacyjna o długości ponad 1 km, ze stosunkowo niewielką kolekcją rekonstrukcji dinozaurów. Do tego małe muzeum.

Park Ewolucji Sławutówko (Strona domowa)

Stosunkowo nieduży park, którego największą atrakcję stanowią projekcje multimedialne w batyskafie. Dla miłośników dinozaurów przeznaczona jest ścieżka, na której można zobaczyć ruchome modele jurajskich gadów. Dinozaury nie stanowią najważniejszego akcentu w tym parku, a to ze względu na jego ukierunkowanie na dzieje życia w ogólności.

Cieszycki Park Jurajski / Cieszyce (Strona domowa)

Rekonstrukcje dinozaurów, które niestety nie odzwierciedlają rzeczywistej budowy mezozoicznych gadów. Tym niemniej jest to obiekt, w którym dinozaury stanowią główną (w zasadzie jedyną) atrakcję.

Park miejski w Ziębicach / Ziębice (Strona domowa)

Na terenie parku miejskiego znajdują się rekonstrukcje dinozaurów, efektowne, ale ledwie przypominające gady mezozoiczne. Sympatyczne, choć zębate mordy mogą się jednak spodobać młodszym dzieciom.

Kotlina Dinozaurów / Chorzów

Betonowe rekonstrukcje kilkunastu dinozaurów, znajdujące się na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. To pierwszy “dinopark” w Polsce, przez wiele lat jedyne miejsce, gdzie można było obejrzeć rekonstrukcje wielu mezozoicznych gadów. Z tego powodu warto go zobaczyć, a jego pozycja na końcu listy wynika wyłącznie z tego, że kolekcja dinozaurów jest bardzo skromna jak na dzisiejsze realia.

Dinozaury w parkach rozrywki

Dinozaury pojawiają się jako dodatkowy eksponat w niektórych parkach rozrywki. Są to z reguły rekonstrukcje różnej jakości, towarzyszące kolejkom górskim, salom kinowym 5D oraz parkom linowym. Jako cel sam w sobie te ekspozycje nie są raczej warte uwagi, ale przy okazji obecności w jednym z tych miejsc można rzucić na nie okiem.

Park Krasnala / Nowa Sól (Strona domowa)

Park reklamuje się największym krasnalem na świecie, ale dla dinozaurów też znalazło się miejsce.

Park Rozrywki i Edukacji Ochaby (Strona domowa)

Szeroka paleta atrakcji; dinozaury są tylko jedną z nich. W parku znajdują się modele szkieletów i rekonstrukcje dinozaurów oraz innych wielkich, wymarłych zwierząt (w tym mamuta). Poza tym w Ochabach można zobaczyć (między innymi) skansen miniatur oraz oceanarium.

Park Myślęcinek w Bydgoszczy (Strona domowa)

Jedną z części parku Myślęcinek jest Zaginiony Świat: muzeum paleontologiczne oraz rekonstrukcje dinozaurów.

Rodzinny Park Atrakcji / Rybnik (Strona domowa)

Park, w którym rekonstrukcje dinozaurów sąsiadują z Bajkową Krainą. Dla dzieci atrakcja polegająca na odkopywaniu szkieletu tyranozaura. Można też zapolować na wielkiego gada, strzelając do niego z łuku.

Miasteczko Westernowe Megapark – ścieżka edukacyjna / Grudziądz (Strona domowa)

Park z wieloma atrakcjami, w większości niezwiązanymi z geologią i paleontologią. Jest jednak również Jurajska Ścieżka Dydaktyczna, na której umieszczono modele dinozaurów (w tym ruchome), a także informacje o okresach geologicznych dziejów Ziemi.

Ścieżka Edukacyjna: Dinozaury / Krasnobród (Strona domowa)

Ścieżka edukacyjna w malowniczej dolinie. Dinozaury są tylko jednym z elementów ekspozycji, która prezentuje dzieje życia na Ziemi, od prekambru, poprzez paleozoik i mezozoik, aż do wymierania na pograniczu kredy i paleogenu.

Warto przeczytać:

Dinoparki – strona dr Roberta Niedźwiedzkiego (Uniwersytet Wrocławski)

[FM_form id=”1″]