Kryształy miki wykazują pokrój blaszkowy, czym różnią się zarówno od kwarcu i skaleni, jak i amfiboli oraz piroksenów. Podobne kształty spotykane są jeszcze wśród serpentynów, które z reguły można jednak odróżnić kierując się ich zielonym kolorem.
Miki mają zróżnicowane barwy, jednak najczęściej spotykane są dwie odmiany:
- czarne kryształy noszące nazwę biotytu; w wyniku działania procesów niszczących mogą one zmieniać zabarwienie na brunatne,
- bezbarwne lub srebrzyste kryształy; z reguły mika taka określana jest mianem muskowitu; w skałach przeobrażonych spotykane są niekiedy inne łyszczyki o tej samej barwie.
Kryształy miki wykazują doskonałą łupliwość zgodną z powierzchniami blaszek. Dzięki temu minerały te tworzą często w skałach drobne ziarna i blaszkowym pokroju, możliwe do odspojenia igłą jeszcze drobniejszych listewek. Ta cecha, w połączeniu z niską twardością (od 2 do 3 w skali Mohsa) pozwala na jednoznaczne odróżnienie miki od amfiboli i piroksenów, które barwą są podobne do biotytu.
Miki – jak rozpoznać?
Niska twardość (2-3 w skali Mohsa), odróżniająca miki od kwarcu, skaleni, amfiboli i piroksenów; pokrój blaszkowy, inny niż wszystkich opisanych tu minerałów (wyjątek stanowią serpentyny, których łuskowe skupienia wykazują odmienną – zieloną – barwę).