Polska 90 milionów lat temu (kreda)
Polska w przeszłości geologicznejCiepłe morze na terenie niemal całej dzisiejszej Polski
Około 90 milionów lat temu, w późnej kredzie, Polska znajdowała się pod wodami morza, które zalewało teren niemal całej Europy. Poziom oceanów był rekordowo wysoki, prawdopodobnie blisko 150 metrów wyższy od obecnego.
Amonity
W wodach mórz kredowych, tak jak jurajskich, pływały amonity. Zwierzęta te, zaliczane do głowonogów i spokrewnione ze współczesnymi ośmiornicami, wyginęły w pobliżu granicy kredy i paleogenu.
Małże inoceramy
Charakterystycznymi małżami mórz kredowych były małże z grupy tak zwanych inoceramów (rodzaj Inoceramus). Są to jedne z najczęstszych skamieniałości kredy, spotykanymi niekiedy w dużych nagromadzeniach.
Krewetki
W skałach, które powstały w kredowym morzu, często spotykane są skamieniałe norki, które powstały w wyniku drążenia dna przez wiele różnych organizmów. Wiele z nich należało do krewetek, między innymi podobnych do rodzaju Callichirus. Zwierzęta te nie zachowały się w postaci skamieniałości. W skałach znajdowane są tylko ślady ich działalności życiowej, czyli tak zwane skamieniałości śladowe.
Skały, które powstały w morzu późnej kredy
Są to przede wszystkim wapienie, piaskowce, a także margle, czyli skała składająca się z węglanu wapnia i minerałów ilastych. Spotykane są również opoki (skała, którą buduje krzemionka oraz węglan wapnia) i kreda pisząca (wapień zbudowany ze skorupek mikroorganizmów morskich, w tym otwornic oraz kokkolitów).
Skały, które powstały w kredowym morzu, odsłaniają się, czyli są widoczne na powierzchni terenu, przede wszystkim w rejonie pasa wyżyn południowej Polski, a także w Sudetach. Niekiedy tworzą malownicze skałki. Na zdjęciu Narożnik w Górach Stołowych (Dolny Śląsk), zbudowany z piaskowców morskich późnej kredy.