Zaznacz stronę

Nauki o Ziemi: najważniejsze zasoby i źródła wiedzy

Żywa Planeta powstała w 2011 roku, a jej celem jest promowanie wiedzy o Ziemi: jej dziejach, procesach kształtujących jej oblicze, historii geologicznej Polski, dziejach życia. Twórcą tego projektu jest Paweł Wolniewicz.

Poniżej znajduje się lista przydatnych źródeł wiedzy o Ziemi, zarówno w serwisie Żywa Planeta, jak i poza nim, w całym internecie. Lista zasobów podzielona jest na kategorie, do wyboru w zależności od potrzeb.

Jesteś uczniem, szukasz informacji o budowie Ziemi, jej historii, historii życia?

  • Zajrzyj do archiwów Żywej Planety, żeby przeczytać artykuły dotyczące dotyczące geologii, paleontologii, klimatu oraz historii Ziemi.
  • Obejrzyj tabelę stratygraficzną, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób opisujemy dzieje Ziemi.
  • Rzuć okiem na mapy paleogeograficzne – zobaczysz jak zmieniał się układ oceanów i kontynentów na przestrzeni ostatnich 150 mln lat.
  • Zobacz do katalogu polskich stron geologicznych. U dołu strony znajdziesz listę Serwisy edukacyjne, na której znajdują się witryny w przystępny sposób objaśniające zagadnienia związane z naszą planetą.

Szukasz nowinek związanych z geologią?

  • Przeczytaj najnowsze artykuły opublikowane na Żywej Planecie, dotyczące geologii, paleontologii, klimatu oraz historii Ziemi.
  • U dołu tej strony znajduje się chmura tagów: użyj jej, by znaleźć artykuły z Żywej Planety dotyczące interesującego Ciebie tematu.
  • Zajrzyj do katalogu polskich stron geologicznych: u góry znajdziesz listę blogów, na których publikowane są aktualności z zakresu nauk o Ziemi.
  • Na Facebooku odwiedź stronę Geologia i Paleontologia, gdzie autor tej strony publikuje na bieżąco informacje o nowych odkryciach i publikacjach naukowych.

Jesteś studentem, szukasz informacji na zajęcia?

Szukasz pomysłów na zainteresowanie dzieci naukami o Ziemi?

Można też obejrzeć mapę atrakcji geologicznych Polski (poniżej). Szczegółowe lokalizacje oraz opisy stanowisk można z kolei znaleźć na interaktywnej mapie geologicznej Polski.

Nic nie pomogło? Zawsze można napisać do autora tej strony.