Polska 375 milionów lat temu (dewon)
Polska w przeszłości geologicznejPłytkie, gorące morze strefy zwrotnikowej i podrównikowej
375 milionów lat temu, w dewonie, większość terytorium dzisiejszej Polski pokryta była wodami ciepłych mórz. Poza obszarem Sudetów morze to było płytkie, jego głębokość w wielu miejscach nie przekraczała kilkunastu metrów. W takich warunkach świetnie rozwijały się organizmy osiadłe, takie jak koralowce, tworzące budowle przypominające nieco dzisiejszą rafę barierową u wybrzeży Australii.
Stromatoporoidy
Wymarła grupa gąbek, powszechnych w dewonie. Żyły na dnach płytkich mórz, dorastając do znacznych wielkości – nawet kilku i kilkunastu metrów średnicy! Najwięksi reprezentanci stromatoporoidów żyli prawdopodobnie co najmniej kilkaset lat. Gąbki te preferowały wody o głębokości od dwóch do kilkunastu metrów.
Płytka laguna
W miejscach, gdzie morze dewońskie było skrajnie płytkie – jego głębokość nie osiągała metra – rosły łąki amfiporowe. Tworzyły je wymarłe gąbki o gałązkowych i drzewiastych szkieletach, tak zwane amfipory (rodzaj Amphipora). Ich skamieniałości są bardzo liczne w dewońskich wapieniach.
Świat w dewonie
Tak wyglądał świat 385 milionów lat temu. Dzisiejsza Europa wschodnia i północna (z dużym fragmentem Polski) była częścią kontynentu Eurameryka. Znajdował się on na półkuli południowej i przemieszczał się powoli w kierunku równika. Zachodnia i południowa część Europy jeszcze nie istniały, stąd też teren Polski znajdował się na peryferiach kontynentu Eurameryka i zalany był wodami płytkiego, ciepłego morza szelfowego.
Skamieniałości zwierząt z dewońskiego morza
Zdjęcie wypolerowanej płytki wapienia, który powstał w dewońskim morzu w okolicach dzisiejszych Kielc (tak zwany wapień z Bolechowic). U dołu po prawej stronie widoczny szkielet dużej gąbki z grupy stromatoporoidów. Biały kształt pośrodku to przekrój przez muszlę małża z rodzaju Megalodon. W górnej części widoczne liczne przekroje przez drobne gąbki gałązkowe, czyli amfipory (z ciemną plamką – kanałem osiowym – pośrodku). Pasek skali: 1 cm.
Inna płytka ozdobnego wapienia dewońskiego z południowej Polski (okolice Krakowa). Jest to tak zwany wapień z Dębnika. Skała ta powstała w ciepłym i bardzo płytkim morzu dewońskim, którego głębokość wynosiła czasami kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów. W górnej części zdjęcia widoczny masywny szkielet gąbki z grupy stromatoporoidów. W dolnej części widoczne poprzeczne przekroje drobnych gąbek gałązkowych, czyli tak zwanych amfipor.
Wapienie te były przez stulecia cenionym kamieniem ozdobnym; stąd też można je oglądać (a w nich skamieniałości zwierząt z dewońskiego morza) między innymi w katedrze na Wawelu.
Ramienionogi
Muszle ramienionogów są jednymi z najczęściej spotykanych skamieniałości dewonu. Żyły one w morzach, bardzo często współwystępując z koralowcami i gąbkami. Preferowały wody spokojne, nieco głębsze od tych, w których żyły gąbki z grupy stromatoporoidów.
Ramienionogi żyją do dziś, lecz współcześnie stanowią dużą rzadkość. Ich miejsce zajęły małże – podobne do ramienionogów, ale należące do odrębnej grupy mięczaków.