Zaznacz stronę

Serpentyny

Najrzadsze minerały spośród wymienionych w tym zestawieniu. Występują one w skałach przeobrażonych i tworzą się z innych minerałów – tak zwanych oliwinów oraz znanych nam już piroksenów. Skały, które budują serpentyny są jednak piękne i często stosowane jako kamień ozdobny. Choć w Polsce serpentyny można znaleźć tylko na terenie województwa dolnośląskiego, to zielonkawe skały z nich zbudowane można łatwo znaleźć w reprezentacyjnych budynkach oraz na skalniakach.

Serpentyny mają niską twardość – około 2,5-3 w skali Mohsa. Pod tym względem można je pomylić tylko z kalcytem oraz mikami, od których odróżnia je jednak unikalna barwa. Łuseczkowe i włókniste skupienia serpentynu można teoretycznie pomylić z mikami. Te ostatnie tworzą jednak zazwyczaj drobne łuski w skałach zbudowanych z innych minerałów, podczas gdy serpentyny występują w skałach monomineralnych.

Serpentynit z Jordanowa Śląskiego - skała z minerałów z grupy serpentynów.

Serpentynit – skała zbudowana z minerałów z grupy serpentynów – pochodząca z Dolnego Śląska. Widoczne włókniste skupienia serpentynów. Szerokość okazu: 15 cm.