Polska 160 milionów lat temu (jura)
Polska w przeszłości geologicznejPłytkie, ciepłe morze jurajskie
W później jurze, 160 milionów lat temu, niemal całe terytorium dzisiejszej Polski przykryte było wodami ciepłego, dość głębokiego morza szelfowego. Klimat był ciepły na niemal całej kuli ziemskiej, co doprowadziło do wzrostu światowego poziomu morza. W wodach morskich pływały liczne amonity i belemnity, a na dnie żyły gąbki, ramienionogi, małże oraz jeżowce.
Amonity

Belemnity

Ramienionogi
Ramienionogi (na rysunku popularny w jurze rodzaj Lacunosella) żyły na dnie morskim. Są to zwierzęta posiadające muszlę złożoną z dwóch skorupek, podobną do muszli małży.
Skamieniałości zwierząt morskich z jurajskich wapieni
Skamieniałości mieszkańców jurajskich mórz są często znajdowane w wapieniach datowanych na górną jurę. Odsłonięcia tych skał (czyli miejsca, gdzie widoczne są one na powierzchni) znajdują się w południowej Polsce, w pasie wyżyn oraz w obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich.

Amonity
Amonit Perisphinctes z osadów górnej jury. Skamieniałości tych zwierząt są często spotykane na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Amonity tego samego wieku są też popularne na terenie Niemiec. Morze jurajskie pokrywało bowiem ogromne obszary dzisiejszej środkowej Europy. Był to efekt wysokiego światowego poziomu morza.

Belemnity
Belemnity są innymi popularnymi skamieniałościami z jurajskich osadów morskich. Spotykane są nie tylko na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ale również w północnej Polsce, gdzie znajdowane są w glinach i żwirach polodowcowych.
Skamieniałości w jurajskich kamieniach ozdobnych
Dekoracyjne wapienie jurajskie były od wielu lat wykorzystywane jako kamień posadzkowy oraz w roli kamiennych wykładzin ściennych. W wielu zabytkach i budynkach użyteczności publicznej można zatem zobaczyć piękne przekroje przez skamieniałości jurajskie, zwłaszcza amonity.

Przekroje przez skamieniałości jurajskie. U góry po lewej stronie szkielet gąbki, poniżej rostrum belemnita, a po prawej stronie – muszla amonita.