Zaznacz stronę

Mapy i trasy wycieczkowe Żywej Planety

Tutaj znajduje się lista interaktywnych map i tras wycieczkowych Żywej Planety. Dzięki tym mapom można łatwo dowiedzieć się, co znajduje się pod naszymi stopami w dowolnym miejscu w Polsce, a także ― znaleźć atrakcje związane z geologią, minerałami i skamieniałościami, również na terenie miast.

Mapa geologiczna odkryta, przedstawiająca skały znajdujące się pod osadami neogenu i paleogenu (czyli starsze niż 65 milionów lat).

Mapa geologiczna Polski

Sprawdź, co znajduje się pod Twoimi stopami w wybranym miejscu w Polsce. Znajdź najbliższe atrakcje związane z geologią. Poznaj odległą historię naszego kraju i dowiedz się, jak dawno powstały skały występujące na terenie Polski.

Permski melafir z Dolnego Śląska.

Skamieniałości Warszawy

Wybierz się na spacer po zabytkach Warszawy i cofnij się do odległych o miliony lat czasów, gdy Polska przypominała wybrzeża Australii i Morza Martwego, a także – Dolinę Śmierci. Aby odkryć pamiątki głębokiej historii ukryte w kamiennych posadzkach oraz fasadach wystarczy spędzić dwie godziny na warszawskiej starówce. Obiekty na trasie dostępne są do zwiedzania bez biletów, a długość trasy to około 2-2,5 km.

Muzeum Geologiczne w Warszawie.

Muzea minerałów i skamieniałości

Mapa polskich muzeów geologicznych i paleontologicznych, w których można obejrzeć kolekcje minerałów, kamieni szlachetnych, skał, skamieniałości, meteorytów, sfosylizowanego drewna oraz bursztynu. Aktualnie znajdują się na niej informacje o około 50 placówkach.

Podziemna trasa turystyczna (jaskinia) w Kielcach, na Kadzielni.

Mapa tras podziemnych i jaskiń

Mapa zawiera około 50 tras podziemnych znajdujących się w:

  • udostępnionych do zwiedzania zabytkowych kopalniach,
  • jaskiniach zwiedzanych z przewodnikiem,
  • jaskiniach zwiedzanych na własną rękę,
  • innych obiektach podziemnych, w których widoczne są elementy budowy geologicznej, skały, minerały.
Wycieczka geologiczna po Poznaniu.

Na czym zbudowano Poznań?

Klikając w dowolnym miejscu tę interaktywną mapę dowiemy się, co znajduje się tam pod naszymi stopami. Po naciśnięciu jednego z ponad 80 markerów poznamy obiekty zlokalizowane na terenie Poznania, do których warto wybrać się, by znaleźć pamiątki po historii sprzed wielu milionów lat.

Bazylika Mariacka w Gdańsku.

Skamieniałości Trójmiasta

Wybierz się na spacer po budynkach Gdańska, Gdyni, Wejherowa oraz Żukowa, i zobacz pamiątki sprzed milionów lat ukryte w kamiennych posadzkach. W dekoracyjnych kamieniach znajdują się skamieniałości – szczątki zwierząt z odległej przeszłości. Dzięki nim dowiemy się, jak wyglądała Polska i świat przed milionami lat. I cofniemy się w przeszłość aż o 450 milionów lat!

Katedra w Toruniu.

Interaktywna mapa Torunia

Dzięki interaktywnej mapie zobaczysz, w jaki sposób wydarzenia sprzed tysięcy lat (z czasów zlodowaceń) ukształtowały oblicze miasta. Wybierzesz się na wycieczkę po Toruniu i znajdziesz ukryte w nim pamiątki po historii sprzed milionów lat. Dowiesz się, jak powstała dowolna forma terenu na obszarze miasta: wzgórze, dolina, jezioro… I sprawdzisz, co znajduje się pod Twoimi stopami.

Dinopark Pilzno.

Polskie parki dinozaurów

W Polsce działa obecnie około 20 parków dinozaurowych (dinoparków). Są to obiekty o różnej wielkości; w niektórych z nich dinozaury stanowią gwóźdź programu, w innych są tylko dodatkiem do wielu atrakcji niezwiązanych z geologią i paleontologią. Lokalizacje dinoparków poznamy dzięki mapie.

Szkielet skamieniałego, prehistorycznego zwierzęcia w muzeum.

Miliony lat historii Olsztyna

Dzięki interaktywnej mapie Olsztyna dowiemy się, co znajduje się pod naszymi stopami w dowolnym miejscu miasta. Po naciśnięciu jednego z ponad 50 markerów poznamy obiekty, do których warto wybrać się, by znaleźć pamiątki po dawnej historii geologicznej Polski oraz Europy, i cofnąć się w czasie aż o półtora miliarda lat!

W pracowni jubilera - warsztaty dla dzieci poświęcone kamieniom szlachetnym i ozdobnym.

Skamieniałości Poznania

Znajdź pamiątki po dawnych wydarzeniach geologicznych w budynkach Poznania: skamieniałości, osady dawnych rzek górskich oraz skały magmowe powstałe głęboko pod powierzchnią. Wycieczka prowadzi do czterech zabytków znajdujących się w ścisłym centrum miasta.

Skamieniałość łodzikowca z rodzaju Lituites (okres ordowicki, Olandia, Szwecja).

Skamieniałości w zabytkach Olsztyna

Zabytki Olsztyna mają bardzo bogatą historię, liczoną nie w setkach, ale w milionach lat. Ich posadzki i ściany często wyłożone są naturalnym kamieniem pochodzącym z kamieniołomów Polski, Szwecji i Niemiec. To właśnie te skały powstały w odległych okresach dziejów Ziemi. Wybierając się na wycieczkę odwiedzimy cztery zabytki znajdujące się w centrum Olsztyna i znajdziemy w nich ślady życia sprzed wielu milionów lat.