Dinozaury kojarzą się nieodłącznie z ciepłym, a nawet wręcz tropikalnym klimatem. Nic dziwnego – Ziemia 150 milionów lat temu była o wiele cieplejsza niż dzisiaj. Znajdujemy jednak ślady gadów, które świetnie radziły sobie nawet w warunkach polarnych.
Wskazują na to ślady znalezione na wybrzeżach stanu Victoria w Australii, na zachód od Melbourne. Wydatowano je na 105 milionów lat, a zatem na wczesną kredę.
Ślady zostały znalezione na dwóch blokach piaskowca. Należą one przypuszczalnie do trzech różnych gatunków teropodów. Pozostawiły je niewielkie, poruszające się na dwóch łapach, najprawdopodobniej mięsożerne dinozaury. Najmniejszy z teropodów był zbliżony rozmiarami do kury.
Pamiątki po dinozaurach zostały zachowane w osadach równi zalewowej, znajdującej się tuż przy linii brzegowej. Na środowisko takie wskazują zmarszczki prądowe (tak zwane riplemarki) oraz inne skamieniałości śladowe, w tym pozostałości po organizmach drążących osad. Ślady przypuszczalnie powstały latem, gdyż zimą grunt byłby zamarznięty. Poza tym wędrówkę utrudniałaby wtedy zwierzętom noc polarna. Australia znajdowała się wówczas w pobliżu bieguna, razem z Antarktydą.
Oprócz śladów w rejonie Melbourne znajdowane są też liczne kości dinozaurów. Ślady zwierząt wędrujących przez kontynent znajdujący się w rejonie bieguna odnotowano jednak o wiele mniej. Sytuację zmieniło jednak nowe znalezisko.
Do ciekawych wniosków doszli również naukowcy z uniwersytetu stanowego Montana (USA). Znaleźli oni skamieniałości niewielkich dinozaurów (wielkości psa) żyjących w rejonie podbiegunowym. Struktura ich kości jest zbliżona do zaobserwowanej w przypadku ich krewniaków ze strefy tropikalnej. Umiejętność przeżycia w bardzo odmiennych strefach klimatycznych, i to bez konieczności dostosowywania swej budowy ciała, zadecydowała zdaniem naukowców o sukcesie dinozaurów.
Fizjologia dinozaurów pozwoliła całej grupie zwierząt na podbicie wielu nisz ekologicznych i utrzymanie ich przez miliony lat – podkreśliła Holly Woodward, studentka i współautorka odkrycia. Przeanalizowała ona kolekcję kości gadów znajdujących się w jednym z australijskich muzeów. Badania te pozwoliły na wysunięcie wniosku o podobieństwie fizjologicznym dinozaurów zamieszkujących odmienne strefy klimatyczne.
Źródło: ScienceDaily