Zmiany klimatyczne zachodzące współcześnie stały się gorąco dyskutowanym tematem. To dobry moment, by poznać klimat z dalekiej przeszłości, który surowością przewyższał wszystko, co znamy obecnie, a także najbardziej pesymistyczne przepowiednie dotyczące tego, co czeka nas w przyszłości.
Okresem geologicznym, w trakcie którego warunki klimatyczne na całej kuli ziemskiej stały się wyjątkowo trudne, był perm. Trwał on od 295 do około 250 milionów lat temu i charakteryzował się wyjątkowo ciepłym i suchym klimatem. O tym geolodzy wiedzieli już od dawna, ale obecnie okazuje się, że ówczesne warunki były o wiele bardziej ekstremalne niż do tej pory uważano.
Głównym problemem dla roślin i zwierząt żyjących na permskich lądach były nie tylko wysokie temperatury i znikoma wilgotność, ale także szybkie zmiany klimatyczne. Gwałtowne ocieplenia przeplatały się z względnymi ochłodzeniami. Sytuacja ta miała miejsce nie tylko w permie, ale także niedługo później, w początkach triasu, czyli około 250-240 mln lat temu. Według naukowców te stosunkowo szybkie zmiany klimatyczne mogły mieć ogromny wpływ na życie na Ziemi podczas wielkiego wymierania na granicy perm/trias, a także wkrótce potem, podczas odbudowy ziemskich ekosystemów (Romano et al., 2013).
Szczególnie interesujące są fluktuacje klimatu, które miały miejsce krótko po wielkim wymieraniu. Doszło wówczas do krótkotrwałego ochłodzenia, następnie ocieplenia, a później ponownego ochłodzenia. Największe tempo pojawiania się nowych gatunków zanotowano podczas chłodniejszych epizodów (Romano et al., 2013). Z kolei okres cieplejszy spowodował przebudowę lądowej flory. Wszystkie te szybkie zmiany klimatyczne, za które odpowiedzialność ponosił prawdopodobnie intensywny wulkanizm na terenie dzisiejszej Syberii, miały niemal na pewno spory udział w odbudowaniu różnorodności gatunkowej po wymieraniu na granicy perm/trias – największym wymieraniu w historii Ziemi.
Osobną kwestię stanowi ekstremalnie gorący klimat, który panował na Ziemi przed wielkim wymieraniem. Na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej, znajdującej się w permie nieco na północ od równika, temperatury osiągały aż 73 st. C! Co więcej, wahania temperatur były o wiele większe niż obecnie. Można więc przypuszczać, że permski klimat był o wiele bardziej surowy, i to niezależnie od miejsca na Ziemi, które weźmiemy pod uwagę.
Oszacowanie temperatur sprzed 250 milionów lat nie było łatwym zadaniem. Naukowcy (Zambito i Benison, 2013) wykorzystali osady słonego, okresowego jeziora, w którym w permie krystalizował halit (sól kuchenna). Za pomocą specjalnej metody geochemicznej możliwe jest ustalenie dawnych temperatur powietrza, i to mimo upływu od tego czasu milionów lat.
Wiedza o gorącym i suchym klimacie permski nie stanowi dla geologów nowości, choć przez długi czas nie potrafiono podać konkretnych temperatur. Jednak od dawna znajdowane są czerwonawe osady powstające w gorącym i suchym klimacie, znajdowane w wielu miejscach na Ziemi i datowane na perm.
Tego typu osady można znaleźć także w Polsce. Są nimi na przykład zlepieńce myślachowickie, których wychodnie umiejscowione są w okolicach Krakowa. Stanowią one produkt szybkiego wietrzenia i krótkiego transportu okresowymi ciekami wodnymi w gorącym i suchym klimacie. Z kolei z rejonu Sudetów znamy kopalne pokrywy typu caliche, dzisiaj spotykane między innymi na terenie południowo-zachodniej części USA. Wszystko to pokazuje, że klimat permski był rzeczywiście ciepły i suchy. Teren współczesnej Polski nie mógł stanowić wyjątku, gdyż Europa znajdowała się wówczas w rejonie równika, a dopiero trwająca miliony lat wędrówka na północ doprowadziła ją do umiarkowanych szerokości geograficznych, gdzie znajduje się dzisiaj.
Cytowane prace:
Carlo Romano et al., 2013. Climatic and biotic upheavals following the end-Permian mass extinction. Nature Geoscience 6, 57–60. DOI: http://dx.doi.org/10.1038/NGEO1667
James J. Zambito IV i Kathleen C. Benison, 2013. Extremely high temperatures and paleoclimate trends recorded in Permian ephemeral lake halite. Geology. DOI: http://dx.doi.org/10.1130/G34078.1