Polska na równiku, czyli ślady dawnego oceanu w zabytkach Poznania
Projekt popularyzujący wiedzę o przeszłości geologicznej Polski, wykorzystujący skamieniałości widoczne w kamieniu dekoracyjnym w zabytkach PoznaniaNa tym nizinnym dzisiaj obszarze znajdowały się kiedyś wysokie góry. W innych okresach geologicznych okolice Poznania zalane były ciepłym morzem, takim jak współcześnie w rejonie Indonezji i na Karaibach.
Wielkopolski nie ominęły też zlodowacenia, w czasie których cały ten teren pokryty został wielometrową warstwą lodu.
Śladów tej niesamowitej historii poszukują geolodzy. Może je jednak znaleźć każdy z nas.
Nie trzeba daleko wyjeżdżać ani prowadzić skomplikowanych badań. Wystarczy obejrzeć kilka najbardziej znanych zabytków Poznania, albo podnieść kamienie leżące w ogrodzie, by stać się świadkiem jednej z najbardziej fascynujących opowieści z najdawniejszych dziejów.
Wszystkie materiały opracowane w ramach projektu, znajdujące się na tej stronie, są dostępne na licencji Creative Commons z uznaniem autorstwa.
Wysokie góry, gorące morze…
i krajobraz przypominający Morze Martwe.
Przewodnik
Przeczytaj krótki przewodnik po historii geologicznej Polski.
Cofnij się w czasie do czasów, gdy na terenie naszego kraju znajdowało się gorące, płytkie morze. Zobacz, jak na miejscu tego morza pojawiły się góry i dymiące wulkany. Dowiedz się, w jaki sposób te pradawne góry zniknęły z krajobrazu, a na ich miejscu ponownie pojawiło się morze zalewające niemal całe terytorium Polski.
Wystawa
Muzeum
Wycieczka
Zobaczysz, że możemy w nich podziwiać nie tylko pamiątki historyczne, ale także znaleźć ślady dawnych mórz i oceanów, wysokich gór oraz wulkanów.
Autor projektu
Skontaktuj się z twórcą projektu
Pomysłodawca projektu prowadzi także zajęcia i lekcje muzealne dla szkół w Muzeum Ziemi UAM. Z przyjemnością odpowie też na pytania dotyczące wszelkich znalezisk geologicznych w terenu Wielkopolski.
Kontakt z autorem pod adresem pawelw (małpa) amu.edu.pl
Więcej informacji o twórcy projektu tutaj.
Materiały promocyjne
- ulotki i foldery opisujące historię geologiczną Polski,
- a także przewodniki po opisanej tutaj trasie wycieczkowej.
Mapa zabytków
Zobacz miejsca, w których możesz obejrzeć pamiątki z dalekiej przeszłości, do 400 milionów lat wstecz
Projekt jest finansowany ze środków przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej na podstawie umowy nr 36/UD/SKILLS/2014 o wykorzystanie Nagrody przyznanej w konkursie eNgage w ramach projektu SKILLS współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.