Zaznacz stronę

Polska na równiku, czyli ślady dawnego oceanu w zabytkach Poznania

Projekt popularyzujący wiedzę o przeszłości geologicznej Polski, wykorzystujący skamieniałości widoczne w kamieniu dekoracyjnym w zabytkach Poznania
Patrząc na mało urozmaicony krajobraz Wielkopolski trudno wyobrazić sobie, że okolice Poznania były w dawnej przeszłości areną wielu niezwykłych wydarzeń.

Na tym nizinnym dzisiaj obszarze znajdowały się kiedyś wysokie góry. W innych okresach geologicznych okolice Poznania zalane były ciepłym morzem, takim jak współcześnie w rejonie Indonezji i na Karaibach.

Wielkopolski nie ominęły też zlodowacenia, w czasie których cały ten teren pokryty został wielometrową warstwą lodu.

Śladów tej niesamowitej historii poszukują geolodzy. Może je jednak znaleźć każdy z nas.

Nie trzeba daleko wyjeżdżać ani prowadzić skomplikowanych badań. Wystarczy obejrzeć kilka najbardziej znanych zabytków Poznania, albo podnieść kamienie leżące w ogrodzie, by stać się świadkiem jednej z najbardziej fascynujących opowieści z najdawniejszych dziejów.

Wszystkie materiały opracowane w ramach projektu, znajdujące się na tej stronie, są dostępne na licencji Creative Commons z uznaniem autorstwa.

Wysokie góry, gorące morze…

i krajobraz przypominający Morze Martwe.

Choć trudno w to uwierzyć, to właśnie tak wyglądała Polska w dalekiej przeszłości.

Przewodnik

Przeczytaj krótki przewodnik po historii geologicznej Polski.

Cofnij się w czasie do czasów, gdy na terenie naszego kraju znajdowało się gorące, płytkie morze. Zobacz, jak na miejscu tego morza pojawiły się góry i dymiące wulkany. Dowiedz się, w jaki sposób te pradawne góry zniknęły z krajobrazu, a na ich miejscu ponownie pojawiło się morze zalewające niemal całe terytorium Polski.

Wystawa

Obejrzyj wystawę skał i skamieniałości, które dokumentują opisaną tutaj historię. Wystawa jest eksponowana w Pracowni Muzeum Ziemi UAM w Poznaniu od września 2015.

Muzeum

Przejdź na stronę Pracowni Muzeum Ziemi UAM w Poznaniu, gdzie eksponowana jest wystawa skał i skamieniałości, dzięki którym poznajemy geologiczną historię Polski i świata.

Wycieczka

Zajrzyj do przewodnika po najbardziej znanych zabytkach Poznania.

Zobaczysz, że możemy w nich podziwiać nie tylko pamiątki historyczne, ale także znaleźć ślady dawnych mórz i oceanów, wysokich gór oraz wulkanów.

Autor projektu

Skontaktuj się z twórcą projektu

Projekt realizuje Paweł Wolniewicz (Instytut Geologii UAM w Poznaniu), który jest również głównym redaktorem serwisu Żywa Planeta.

Pomysłodawca projektu prowadzi także zajęcia i lekcje muzealne dla szkół w Muzeum Ziemi UAM. Z przyjemnością odpowie też na pytania dotyczące wszelkich znalezisk geologicznych w terenu Wielkopolski.

Kontakt z autorem pod adresem pawelw (małpa) amu.edu.pl

Więcej informacji o twórcy projektu tutaj.

Materiały promocyjne

Zobacz materiały promujące projekt oraz wystawę:

  • ulotki i foldery opisujące historię geologiczną Polski,
  • a także przewodniki po opisanej tutaj trasie wycieczkowej.

Mapa zabytków

Zobacz miejsca, w których możesz obejrzeć pamiątki z dalekiej przeszłości, do 400 milionów lat wstecz

Projekt jest finansowany ze środków przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej na podstawie umowy nr 36/UD/SKILLS/2014 o wykorzystanie Nagrody przyznanej w konkursie eNgage w ramach projektu SKILLS współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

KL EFS.